تعمیر و عیب یابی پلوپز برقی 

تعمیر پلوپز برقی پاناسونیک

در این مقاله سایت دو سوت تعمیر به نحوه تعمیر پلوپز برقی پاناسونیک می پردازد. پس در ادامه این مطلب باما همراه باشید.

پلوپز دستگاهی برقی است که در آن پلو به وسیله ی الکتریسیته ای که به المنت‌های آن می‌رسد، دستگاه را گرم کرده و برنج، آب و روغن موجود در پیمانه(ظرف) را می‌پزاند؛ این المنت‌ها در زیر پلوپز جای دارند.

در صورتی که قصد تعمیر پلوپز برقی خود را دارید قبل از انجام اینکار گزینه‌های زیر را مطالعه نمایید:

نبودن برق در پریز- خرابی دوشاخه و یا سیم رابط

اگر مطمئن هستید پریز دارای ۲۲۰ ولت اختلاف سطح الکتریکی است، ولت‌متر را به ترمینال‌های اصلی پلوپز برقی متصل نمایید (درحالی‌که دوشاخه پلوپز به پریز وصل است) و اگر برق به درون پلوپز نمی‌رسد قطعاً دوشاخه و یا سیم رابط معیوب است. ابتدا برای تعمیر پلوپز برقی پاناسونیک دوشاخه را بازنموده و اگر مشکل از آن نیست سیم رابط را با اهم‌متر مورد آزمایش قرار دهید تا عیب مشخص شود.

معیوب بودن اتصالات داخلی پلوپز

پلوپز را از برق خارج نمایید صفحه زیر پلوپز را بازنموده و اتصالات را بررسی نمایید. سیم‌هایی را که براثر ازدیاد حرارت سوخته‌اند تعویض و آن‌ها را قبل از قرار گرفتن در مدار به وارنیش مرغوب مجهز نمایید. اگر سیمی از محل خود خارج و یا قطع‌شده آن را مجدداً در فیش مربوط به خود مستقر نمایید تا پلوپز آماده کار شود.

خواندن مطالب مفید در حوزه :   تعمیر قهوه ساز فیلیپس

خراب بودن کلید اصلی

پلوپز را از برق خارج نموده (با توجه به انواع کلیدهای ذکرشده) به بررسی صحت عملکرد کلید بپردازید. برای سهولت و تعمیر پلوپز برقی پاناسونیک در کار می‌توانید از اهم‌متر استفاده نمایید رابط‌های اهم‌متر را به پایه‌های کلید متصل نموده و در صورت روشن نمودن کلید می‌بایست عقربه، منحرف شود و با قلع کلید به‌جای اصلی خود بازگردد.

عدم رسیدن برق به المنت پلوپز برقی. دو سوت تعمیر

صفحه زیر پلوپز را بازنموده و درحالی‌که دستگاه متصل به برق است بااحتیاط رابط‌های ولت‌متر را به پایه‌های المنت وصل نمایید. در صورت نرسیدن برق به المنت، علت می‌تواند از خرابی پارگی سیم‌های رابط یا قطع‌شدگی سیم نول و یا سوختن هادی‌ها باشد.33333

سوختن المنت پلوپز برقی

اگر المنت سوخته باشد درحالی‌که برق به آن می‌رسد گرمایی ایجاد نمی‌کند، المنت را تعویض نمایید. (برای رؤیت برق المنت هرگز از فازمتر استفاده نکنید زیرا بسیار دیده‌شده است که نول می‌شود. هرگاه در مصرف‌کننده‌ای نول قطع گردد، هر دوپایه مصرف‌کننده دارای فاز خواهد بود).

عدم رسیدن برق به لامپ

ممکن است سیم‌های رابط متصله به لامپ دچار مشکل شده باشند. مدار را بررسی و در صورت مشاهده چنین عیبی مورد را برطرف نمایید.

سوختن لامپ

برای تعمیر پلوپز برقی پاناسونیک و رفع این مشکل، لامپ را از مدار خارج کنید و مستقیماً به برق ۲۲۰ ولت متصل نمایید اگر لامپ سوخته است آن را تعویض نمایید.

عدم تنظیم بودن ترموستات پلوپز برقی

با دقت و حوصله فراوان آن را تنظیم نمایید.

معیوب بودن تایمر موتوری

تعمیر قطعات پلوپز پاناسونیک

تعمیر پلوپز برقی پاناسونیک : نوعی از پلوپزها به تایمر موتوری مجهز شده‌اند. این تایمرها به‌گونه‌ای طراحی و تنظیم گشته‌اند که پس از مدتی به‌صورت خودکار به نقطه خاموش رسیده و کار دستگاه پایان می‌یابد. اگر موتور این تایمرها بسوزد پس از عملکرد ترموستات و با رسیدن برق به آن، به‌سوی نقطه خاموشی بازنمی‌گردد و پس از مدتی با وصل ترموستات دوباره المنت داغ می‌شود. این روند ادامه خواهد داشت و براثر همین عیب، برنج می‌سوزد. تایمر را از مدار خارج سازید و با توجه به ولتاژ کاری آن که اغلب ۱۱۰ ولت است، به آن برق وصل نمایید. اگر سالم باشد صدای عملکرد موتور به گوش می‌رسد و ولوم نیز به‌طرف نقطه خاموش حرکت می‌کند. اگر موتور عمل نمی‌کند اجباراً می‌بایست آن را تعویض نمایید.

خواندن مطالب مفید در حوزه :   تعمیر قهوه ساز سامسونگ

اسوختن موتور تایمر

برای تعمیر پلوپز برقی پاناسونیک موتور تایمر باید عوض شود.

بی متالی بودن نوع تایمر پلوپز برقی

قطعاً کنتاکت‌های اتومات به یکدیگر جوش‌خورده‌اند. آن‌ها را از یکدیگر جدا نموده و سطح کنتاکت‌ها را به‌وسیله یک سمباده نرم تمیز نمایید.

چسبیدن سیم‌های رابط به بدنه

برای رفع این مشکل، صفحه زیر پلوپز برقی را بازنموده و کلیه سیم بندی مدار را بازدید نمایید.

اتصال بدنه المنت، ترموستات و لامپ خبر

برای تعمیر پلوپز برقی پاناسونیک همانند مباحث قبل توصیه می‌شود اتصال بدنه هرکدام از قطعات را به‌وسیله چراغ سری مورد آزمایش قرار دهید تا عیب مشخص‌شده و برطرف گردد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان