نکاته مهم برای تعمیر لپ تاپ لنوو

• اگر ضمانت نامه ی سیستم شما همچنان دارای اعتبار می باشد، بهتر است دست به تعمیر آن نزنید تا لپ‌تاپ شما بصورت حرفه ای توسط شرکت ضمانت کننده تعمیر شود.

• این را بخاطر داشته باشید که لپ‌تاپ یک وسیله ی برقی است و دستکاری کردن آن می تواند خطرناک باشد. مگر اینکه در مورد اصول اولیه ی وسایل برقی کمی اطلاعات داشته باشید.

بهترین کار این است که تعمیر دستگاه توسط شخصی که دارای صلاحیت است، انجام شود. به طور کلی (اما نه همیشه)، لپ‌تاپ ها در اکثر مواقع از یک آداپتور به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنند که ولتاژ آن بین 15 تا 20 ولت می باشد. با توجه به کم بودن ولتاژ منبع تغذیه، خطر برق گرفتگی کم است اما بعضی از اجزای لپ‌تاپ بصورت ولتاژ بالا کار می کنند ( صفحه ی LCD)، بنابراین همچنان خطر برق گرفتگی وجود دارد.

خواندن مطالب مفید در حوزه :   علت داغ شدن لپ تاپ

بهترین راه این است که اتصال سیستم به برق را بطور کامل قطع کرده و سپس باتری های آن را جدا کنیم و یا حتی چند روز لپ‌تاپ را روشن نکنیم تا تمام بارهای ذخیره شده در آن خنثی شوند.

• از طرف دیگر ممکن است لپ‌تاپ به ما آسیب نرساند اما ما به راحتی به آن صدمه بزنیم. حتی اگر حرفه ای باشید برای تعمیر لپ تاپ لنوو با دستکاری کردن زیاد ممکن است به تراشه های موجود در لپ‌تاپ صدمه بزنید به همین خاطر حتما از محافظ ضد الاستیک یا همان محافظ فیزیکی استفاده کنید.

• اگر واقعا هیچ اطلاعاتی در مورد تعمیر لپ‌تاپ نمی دانید، بهتر است یک شخص کار بلد این کار را انجام دهد چراکه ممکن است یک مشکل کوچک را به یک صدمه ی بزرگ تبدیل کنید.

مراحل انجام تعمیر لپ تاپ

تعمیر لپ تاپ در تهران

در این قسمت چند ترفند ساده برای تعمیر لپ‌تاپ معرفی کرده ایم که بهتر است همه ی موارد رعایت شوند:

1 – بک آپ گرفتن

اگر لپ‌تاپ شما هنوز کار می کند، بهتر است قبل از شروع تعمیرات از کل هارد دیسک (یا حداقل از فایل های مهم) بک آپ گرفته شود. فایل ها را در یک حافظه ی فلش یا روی یک DVD-ROM می توان ذخیره کرد. اگر سیستم شما برای بک آپ گیری بوت نمی شود ممکن است از طریق بوت CD-ROM  بتوانید بک آپ بگیرید.

نکته ی قابل توجه این است که تهیه ی نسخه ی پشتیبان وقتی کامپیوتر شما تازه خراب شده است کمی احمقانه است. باید لپ‌تاپ را طوری تنظیم کرد که بطور مداوم بتواند از حافظه ی داخلی بک آپ بگیرد.

خواندن مطالب مفید در حوزه :   چرا شارژ لپ تاپ زود تموم میشه؟

2 – کار با درگاه های لپ‌تاپ

در هر لپ‌تاپ مدرن چندین درگاه USB وجود دارد که براحتی می توان به آن یک صفحه ی کیبورد، ماوس، حافظه ی خارجی و دوربین تحت وب وصل کرد. بیشتر لپ‌تاپ ها همچنین دارای یک درگاه کارت PCMCIA هستند که می توان به آن یک مودم خارجی، کارت Wi-Fi یا هاب (Hub) وصل کرد.

در بعضی مواقع وقتی سیستم ما خراب شده است ساده ترین و ارزان ترین راه برای تعمیر استفاده از این تجهیزات به عنوان یک دستگاه خارجی است. به عنوان مثال وقتی صفحه ی کیبورد لپ‌تاپ خراب شده است، شما برای تعمیر لپ تاپ لنوو می توانید از یک صفحه ی کیبورد از طریق درگاه USB استفاده کنید.

اگر کارت صدا خراب شده است می توانید از یک کارت صدای خارجی استفاده کنید. اگر مودم لپ‌تاپ از کار افتاد می توانید از یک کارت مودم با استفاده از درگاه PCMCIA استفاده کنید. اگر یکی از درگاه های USB خراب شد، می توان از یک USB hub برای جبران نبود آن استفاده کرد.

3 – اجزای قابل تعویض پشت لپ‌تاپ

اکثر کاربران لپ‌تاپ بیشتر وقت خود را صرف تماشای صفحه ی نمایش و کیبورد می کنند. اما اگر یک لحظه به پشت لپ‌تاپ خود نگاه کنید، می توانید چند قسمت پلاستیکی که توسط یک سری گیره محافظت می شوند را ببینید.

با خراب شدن بعضی از این قسمت ها براحتی می توان بدون اینکه وارد قسمت اصلی لپ‌تاپ شد آن را تعویض کرد. بطور معمول شما می توانید باتری ها، حافظه و RAM را از دستگاه جدا و تعویض کنید. حتی می توان فن CPU را نیز تعویض کرد.

خواندن مطالب مفید در حوزه :   علت کار نکردن پورت USB لپ تاپ